Taktike za vođenje razgovora o alkoholu
Pronalaženje prave ravnoteže između zaštite vašeg djeteta i osiguranja slobode nije lako. Ne možete stalno biti sa svojom djecom ako ih želite odgojiti kao samostalne i odgovorne osobe. Uz temeljit razgovor i povjerenje, možete im pomoći donijeti pravu odluku u izazovnoj situaciji, pitati vas za savjet kad god im zatreba i osjećati se sigurno s vama. Male promjene u stavu mogu napraviti značajnu razliku, ali ne očekujte uspjeh preko noći. Korak po korak.
Nitko nije savršen
Prihvatite činjenicu da ni vi ni vaše dijete niste uvijek u pravu. Što se primjenjuje na jedno dijete, ne mora se nužno primjenjivati na drugo. Znajte da su pogreške neizbježne i da iz njih treba učiti.
Upoznajte svoje dijete
Upoznajte svoje dijete kao pojedinca. Znate li što voli i ne voli o sebi ili svijetu oko sebe? Što biste promijenili u svom životu kad biste mogli?
Odvojite vrijeme i pitajte ga takva pitanja i pažljivo slušajte njegove odgovore. Možda ćete shvatiti da ga ne poznajete onako kako ste mislili, a dijete će osjetiti da vam je njegovo mišljenje važno.

Alkohol i mentalno zdravlje
Iako alkohol ponekad kratkoročno pozitivno utječe na naše raspoloženje, dugoročno gledano može prouzročiti probleme za naše mentalno zdravlje. Redovito opijanje oštećuje kemikalije u mozgu koje su ključne za mentalno zdravlje, stoga, iako se osjećamo opuštenima nakon popijenog alkoholnog pića, dugoročno gledano alkohol negativno utječe na mentalno zdravlje i doprinosi osjećajima depresije i anksioznosti te nam postaje teže nositi se sa stresom.
Kako alkohol utječe na naš mozak?
Mozak ovisi o osjetljivoj ravnoteži različitih kemikalija i procesa. Alkohol može poremetiti tu ravnotežu, utječući na naše misli, osjećaje i djelovanja, a ponekad i na naše dugotrajno mentalno zdravlje. Djelomično je to tako zbog neurotransmitera, kemikalija koje pomažu pri prijenosu signala od jednog živca (ili neurona) u mozgu do drugog.
